תכנית התמחות במנהל השלטון המקומי
shiltonMekomi banner

בוגרים מספרים

עם בוגרי התכנית נמנים חברי כנסת, שרים, ראשי רשויות, מנכ"לים, בעלי תפקידים בכירים בשלטון המקומי, במנהל הציבורי, בחברה האזרחית ובחברה הישראלית ככלל. רבים מהם נמצאים במוקדי קבלת החלטות ועיצוב מדיניות. קצרה היריעה מלהכיל... הנה דוגמאות בודדות להמחשה.

גב' תמי זוזל, בוגרת התכנית בשנת 2019

לכבוד ד"ר יניב רינגוורץ, ראש התכנית - עם סיום התואר השני בהתמחות בשלטון המקומי, ברצוני להודות לך ולצוות התוכנית על יצירת עולם תוכן משמעותי עבורי ועבור חברי, אשר אתגר אותנו והכין אותנו בצורה טובה יותר להשתלבות וקידום בעולם השלטון המקומי בישראל. השלטון המקומי, אשר היה בעבר מזוהה עם עובדים בעלי השכלה בסיסית, עובר בשנים האחרונות תהליך של התמקצעות ואקדמיזציה לא מעט בזכות התוכנית שלכם באוניברסיטת חיפה, המכשירה סטודנטים ומעמיקה את הידע בתחום חדש ומאתגר המצוי בסביבה ארגונית שונה, אשר הולך וכובש את המגזר הרביעי.

בשונה מהמגזר הראשון הקלאסי – המגזר הציבורי, השלטון המקומי נדרש בשנים האחרונות להמציא את עצמו מחדש תוך שילוב בין העולמות ושלושת המגזרים השונים, מחד להוות זרוע ביצועית לשלטון המרכזי ברשות תוך קבלת משאבים ומימושם על פי קריטריונים מוכתבים, מאידך, הוא משמש כמניע מרכזי בכלכלה המקומית מאחר והרשויות המקומיות הינן מעסיק גדול ברשות עד כדי המעסיק המרכזי ביותר ברשויות הקטנות וכן בעל האמצעים הכלכליים הרבים ביותר, אשר מכלכל את העסקים הקטנים ואת מגוון היועצים והמטפלים אשר נמצאים ועיסוקם העיקרי בסביבתו. תפקידו העיקרי הוא העמקת המשאבים הכלכליים תוך פיתוח קהילות מגוונות לצד תשתיות פיזיות אשר מטייבות עם התושבים.

לכן, תוכנית מותאמת לעולם הולך ומתפתח, המציידת את הלומדים בארגז כלים ספציפיים לתחום ומלמד אותם את הטרמינולוגיה המייחדת את השלטון המקומי, תוך מציאת פתרונות יצירתיים לבעיות העולות מהשטח, יצר עבורי רצף טבעי בין העולם האקדמי לתפקיד אליו התקבלתי ממש לפני סיום התואר.

חברי לתוכנית אשר הגיעו כל אחד מעולם תוכן שונה והחליטו ללמוד את עולם השלטון המקומי, השתלבו גם הם רובם במהלך השנה האחרונה בתפקידים משמעותיים ברשויות המקומיות. אני מודה לך ולאפרת אישית בשם חברי, על יכולת ההכלה שלכם אלינו, על העזרה והדאגה, על האוזן הקשבת תמיד, על השיתוף וההבנה של הקשיים – גם כאשר לא תמיד היו פתרונות.

"אתם לא יכולים לחבר את הנקודות בהסתכלות קדימה; אתם יכולים לחבר אותן רק כשאתם מסתכלים אחורה. לכן אתם צריכים לסמוך על כך שהנקודות יתחברו בעתיד.” סטיב ג'ובס

המשיכו בדרך, בהערכה רבה, תמי זוזל

מר ג'לאל נעום, בוגר מחזור ט"ו (2016)

איתי, תודה רבה לך ולכל צוות המרצים וההנהלה על היחס החם שהענקתם לנו במשך השנתיים שחלפו, ועל החוויה הלימודית והחברתית המעניינת והמרתקת שהייתה לנו. האווירה בכיתה בין הסטודנטים, העזרה ההדדית, החברות והמחויבות שנוצרה עם הצוות האקדמי - המרצים, והצוות האדמיניסטרטיבי, בהנהגתך, הביאו לצוות שדואג, אחראי, אכפת לו ונעים לעבוד אתו. זו הייתה דוגמא לפלורליזם אקדמי שכולנו שואפים ליצור כמוהו במדינה.

תודה, ג'לאל

מר ניצן פלג, בוגר מחזור ט"ו (2016)

איתי תודה רבה, למדתי המון בשנתיים שחלפו - למרבית הקורסים בהחלט היה חלק ניכר בלמידה, אך לא פחות מהחבורה הנהדרת שהתלכדה לצורך העניין.

תודה, ניצן

מר נתנאל כהן, בוגר מחזור י"ג

)מתוך נאום בטקס קבלת תעודות לתואר שני(

המיוחד בתכנית הוא תשומת הלב לה זכינו כקבוצה הטרוגנית ששואפת להתמקצע כמה שיותר בתחום השלטון המקומי, איש ואישה סטודנט וסטודנטית מהמקום ממנו הגענו והמקום אליו אנו שאפנו ושואפים להגיע.
חבריי לספסל הלימודים נעים על מנעד רחב, גילאים שונים, מגזרים, תרבויות, מקצועות ועולמות תוכן מה שהיווה מרקם מיוחד של שילוב אשכנזי-פולני וערבי-אסלי תוך שילוב של כיבוד עשיר בהפסקות המערבב בקלאוות עם מופלטות, נבטים וחסות עם כנאפה וחומוס עם פיתות ושמן זית וכל זה כמובן עם קפה הפוך חזק.

אין לי ספק שחווית הלימודים לא הייתה מושלמת לולא סגל מנהל וסגל מרצים מהשורה הראשונה בתחומם שהעשירו אותנו מניסיונם ואפשרו לנו להתמודד ולבחון בעיקר את עצמנו תוך כדי ולפני העשייה שלנו במרחב הציבורי.

אמנם כבר עברה שנה מאז סיימנו את לימודנו והיום אנו רק מקבלים את הגושפנקא הסופית אך למעשה התעודה עמה נצא היום היא הרבה יותר מנייר שנמסגר... אנו עושים הלכה למעשה צעד משמעותי, מתעמקים וצוללים אל תוך עולם התוכן של השלטון המקומי בשאיפה שהחברים כאן ימשיכו ויטפסו בסולם התפקידים ויתרמו מניסיונם ומרצם לסביבה של כולנו.

מר דני עטר, לשעבר ראש המועצה האזורית הגלבוע וכיום יו"ר קק"ל, בוגר מחזור י"ב

(מתוך נאום קבלת פרס ההצטיינות השנתי שמעניקות משפחות שני ופרידברג)

כמי שמכהן כראש מועצה אזורית הגלבוע מזה ארבע קדנציות, ועומד לפני מערכת הבחירות החמישית למועצה, אני מרשה לעצמי לבטא כאן בפניכם את אמונתי בנחיצותו ובתפקידו של השלטון המקומי, כגורם שלטוני המשפיע באופן הישיר ביותר על חיי התושבים.

ביה"ס למדעי המדינה באוניברסיטת חיפה ועצם הקמת התכנית למינהל שלטון מקומי הביאנו להכרה הברורה כי האקדמיה השכילה להיות שותפה למחשבה ולתפיסה זו ועושה בכדי להקיף ולכלול את מרב תחומי הידע והעיסוק, נחלתם של השלטון המקומי ולעגנם כתורה בפני עצמה המיועדת לייצר תשתית מנהיגותית איכותית ומקצועית בשלטון המקומי, כזו שרגליה על הקרקע אך עיניה נשואות רחוק. זאת תוך הפרייה הדדית בין התיאוריה לבין הנעשה בשטח.

התכנית ללימודי השלטון המקומי יכולה להצמיח תשתית מנהיגותית לשלטון המקומי ואף לשלטון המרכזי. מתוך כך אני מוצא חובה נעימה להודות במיוחד לפרופ' ערן ויגודה גדות ראש ביה"ס למדעי המדינה, לד"ר איתי בארי ראש התכנית ולכל מרציי כאחד על צימאונם לשאוב מניסיונם של העוסקים בתחום השלטון המקומי בתפקידים השונים ועל נכונותם ומסירותם להעניק לנו ככל שניתן מהידע העשיר הנצבר בתחום ובתחומים הנושקים לו.

אני מודה שוב לכולם ומאחל לחברי הסטודנטים כי יתגשם בהם הפסוק מפרק א' בתהילים "והיה כעץ שתול על פלגי מים, אשר פריו ייתן בעיתו ועליהו לא יבול וכל אשר יעשה יצליח..."

גב' אדווה לויד, בוגרת מחזור י'

מתוך נאום קבלת פרס ההצטיינות השנתי שמעניקות משפחות שני ופרידברג:

"...הפרס האמיתי עבורי הוא הזכות ללמוד בין כתלי האקדמיה... להיות תלמידה של כמה מרצים שהיו עבורי מעוררי השראה, שפתחו את עיני להתבוננות חדשה...אני שמחה שבחרתי בתוכנית מינהל שלטון מקומי. לניסיון המעשי הרב שצברתי במהלך השנים נוסף עתה מימד חשוב מעולם הידע והתיאוריה.

המינהל הציבורי בכלל והשלטון המקומי בפרט, משמשים כשק חבטות בציבור הישראלי. לעיתים אפילו בצדק. אולם, יש גם שלטון מקומי אחר שטובת הציבור לנגד עיניו, שחותר למצוינות ולאיכות ופועל בהתאם לקודים ערכיים ואמות מידה של ניהול תקין. ואני, גאה להיות חלק ממנו. אני אוהבת את עבודתי בשלטון המקומי. זוהי עבודה מעניינת ומאתגרת ולבצעה היטב זוהי בעיני שליחות ציבורית."

גב' שגית יפרח, בוגרת עתידים – צוערים לשלטון המקומי מחזור א'

אין ראויה יותר מהזדמנות זו, להגיד תודה לכל מי שהגה את הרעיון הזה, למי שהנדס את הרכבת לצורתה הנוכחית, ולמי שפועל ללא לאות למען המשך נסיעתה בלונה פארק הייחודי הזה שנקרא מדינת ישראל. ברור לי שמעת לעת יידרש לחזק קצת ברגים או לשמן את המסילה- אבל תודה. תודה למפעל הפיס, לאיציק דבש, תודה למשרד הפנים, תודה רועי ותודה מוני- על שאתם לא מוותרים וממשיכים להאמין.

משפט אחד שאני מניחה שחקוק לכולנו היטב בראש, סתם מהסיבה ששמענו אותו יומם וליל במהלך התכנית, הוא המשפט של מרגרט מיד שאומר "לעולם אל תטילו ספק בכך שקבוצה קטנה של אזרחים מודאגים יכולה לשנות את העולם- זה הדבר היחיד שאי פעם הביא לשינוי".

אז לכל מי שיושב כאן באולם אני רוצה להגיד- אנחנו כבר לא קבוצה קטנה. אנחנו רשת. רשת של עמיתים שעוד נמצאת בתהליכי גדילה, הגונים וחדורי מוטיבציה, ובאנו לשנות. אשרי משרת הציבור שמלפניו, משני צדיו ומאחוריו עומדת רשת

עמיתים שכזו. ותזכרו- העתיד כבר כאן, העתיד הוא אנחנו- בואו נהפוך אותו להכי טוב שיכול להיות.

מאמינה בנו, ואוהבת כל אחד ואחת מכם אהבת אמת.